انواع گزارشات سود و زیان در نرم افزار حسابدای اسکناس

مشاهده امکانات و توضیحات نرم افزار اسکناس


انواع گزارشات سود و زیان در نرم افزار حسابدای اسکناس

انواع گزارشات سود و زیان در نرم افزار حسابدای اسکناس

بسم الله الرحمن الرحيم

انواع گزارشات سود و زيان در نرم افزار حسابداي اسكناس

 

پيش نياز ها:

آموزش سطح 1 نرم افزار حسابداري فروشگاهي، شركتي اسكناس

 

 

فهرست مطالب

فصل اول: اهميت گزارش سود و زيان در نرم افزار حسابداري

فصل دوم: چگونه گزارش سود و زيان صحيح و واقعي داشته باشيم

فصل سوم: گزارش سود و زيان كلي

فصل چهارم: گزارش ريز سود و زيان بر اساس ريز فروش

فصل پنجم: گزارش ريز سود و زيان فروش با كسر هزينه ها

فصل ششم: محاسبه سريع سود هنگام ثبت فاكتور فروش

فصل هفتم: گزارش آماري اجناس و سود حاصله از هر جنس

فصل هشتم: گزارش آماري مشتريان و سود حاصله از هر مشتري

 

 

فصل اول: اهميت گزارش سود و زيان در نرم افزار حسابداري

يك نرم افزار حسابداري امكانات، گزارشات و خروجي هاي متعددي ارائه مي دهد كه يكي از آنها گزارش سود و زيان كسب و كار است.

هرچند نمي توان گفت نرم افزار حسابداري كه گزارش سود و زيان ارائه ندهد بي ارزش است اما از آنجا كه مهمترين مولفه هر كسب و كاري سود حاصله از كسب و كار است به جرات مي توان گفت يكي از مهم ترين امكانات يك نرم افزار حسابداري ارائه گزارشات سود و زيان دقيق و بي نقص است. اما با اين حال برخي از صاحبان كسب و كار (فروشگاه ها و شركت ها) معمولا از اين امكان مفيد استفاده نمي كنند. البته نه به اين معني كه تمايلي به دانستن سود دقيق خود نداشته باشند بلكه به دليل اينكه رسيدن به يك گزارش سود و زيان دقيق كار مشكلي است از اين گزارش صرف نظر مي كنند.

توجه نكردن به گزارش سود و زيان ممكن است باعث ضرر هاي زيادي گردد زيرا در برخي مواقع ممكن است در كسب و كار ما همه چيز خوب به نظر برسد اما روز به روز كسب و كار ضرر دهد و ما متوجه نشويم و زماني متوجه اين ضرر ها شويم كه ديگر خيلي دير شده باشد.

 

 

فصل دوم: چگونه گزارش سود و زيان صحيح و واقعي داشته باشيم

يكي از بزرگترين چالش هاي استفاده از نرم افزار هاي حسابداري مشكل صحيح نبودن گزارشات از جمله گزارش سود و زيان است.

تقريبا هميشه علت واقعي نبودن گزارشات سود و زيان و ديگر گزارش ها عدم ورود صحيح اطلاعات در نرم افزار حسابداري است. امكان ندارد كه همه چيز در نرم افزار حسابداري اسكناس به صورت صحيح وارد شده باشد اما گزارشات سود و زيان دقيق و صحيح نباشد. در برخي مواقع ممكن است شما فكر كنيد تمام اطلاعات را صحيح وارد كرده ايد اما در واقع اشتباهات زيادي در ثبت اطلاعات داشته باشيد.

به زبان ساده رسيدن به يك گزارش صحيح و دقيق سود و زيان مستلزم صرف كردن وقت كافي در يادگيري نرم افزار حسابداري است.

اين به اين معني نيست كه شما تا به طور كامل نحوه ثبت اطلاعات در نرم افزار را ياد نگرفته ايد نمي توانيد گزارشات سود و زيان دقيقي داشته باشيد بلكه منظور اين است كه فقط در اين حد ياد گرفته باشيد كه تمامي مانده حساب هاي نرم افزار صحيح باشد.

به طور خلاصه اگر بخواهيم يك گزارش سود و زيان دقيق و صحيح داشته باشيم بايد همه اطلاعات مالي كه در كسب و كار ما رخ مي دهد بايد در نرم افزار ثبت گردد. يعني تمامي فاكتور هاي خريد، فاكتور هاي فروش، هزينه هاي انجام شده (مانند هزينه اجاره، قبوض يا حتي صدقه)، تمامي ورود و خروج وجوه نقد به صندوق يا حساب هاي بانكي و... بايد در نرم افزار ثبت گردند.

اگر موجودي صندوق ها، موجودي بانك ها، موجودي چك ها، موجودي اجناس و مانده حساب تمام مشتريان ما صحيح و بدون اختلاف باشد مي توان تقريبا مطمئن شد كه تمامي اطلاعات را درست وارد كرده ايم.

بهتر است براي ثبت صحيح اسناد و اطلاعات، ابتدا آموزش هاي موجود در نرم افزار را به طور دقيق و كامل مطالعه كرده و هر جا سوال يا ابهامي داشتيد با بخش پشتيباني نرم افزار تماس گرفته و ابهامات خود را رفع كنيد.

 

فصل سوم: گزارش سود و زيان كلي

در نرم افزار حسابداري اسكناس اين امكان فراهم گرديده است كه در هر زمان دلخواه به سرعت بتوانيد سود و زيان كلي كسب و كار در يك بازه زماني خاص را مشاهده كنيد.

براي اين منظور كافي است وارد آيتم 351 منوي اصلي شويد:

 

Title: ورود به گزارش سود و زیان کل در نرم افزار حسابداری اسکناس

 

سپس پنجره "انتخاب بازه تاريخي" باز مي گردد كه در آن بايد مشخص كنيد كه تمايل داريد سود و زيان چه بازه زماني را مشاهده نماييد:

 

Title: انتخاب بازه تاریخی

 

بعد از انتخاب تاريخ دلخواه، پنجره محاسبه سود و زيان باز مي گردد:

 

Title: گزارش سود و زیان کل

 

روش محاسبه سود و زيان در اين گزارش بدين صورت است كه نرم افزار بررسي مي كند كه در ابتداي بازه تاريخي چقدر سرمايه داشتيد و در انتهاي بازه تاريخي چقدر سرمايه داشتيد. سپس اختلاف سرمايه را محاسبه و به عنوان سود و زيان دقيق به ما نمايش مي دهد.

گزارش سود و زيان كل به شرط ورود درست اطلاعات بسيار بي نقص و دقيق است ولي جزئياتي از علت سود حاصله در اختيار ما قرار نمي دهد.

 

فصل چهارم: گزارش ريز سود و زيان بر اساس ريز فروش

براش مشاهده ريز فروش و سود هر فروش كافي است وارد آيتم 352 منوي اصلي شويد:

 

Title: گزارش سود حاصله از فروش کالا یا خدمات

 

سپس مانند گزارش قبلي پنجره "انتخاب بازه تاريخي" باز مي گردد كه در آن بايد مشخص كنيد كه تمايل داريد سود و زيان چه بازه زماني را مشاهده نماييد:

 

Title: انتخاب تاریخ

 

بعد از انتخاب تاريخ دلخواه، پنجره "گزارش فروش و سود هر فروش" باز مي گردد:

 

Title: گزارش فروش و سود هر فروش

 

همانطور كه مشاهده مي نماييد در اين گزارش، ليست تك تك اقلام فروخته شده توسط شما نمايش داده شده و مي توانيد سود حاصله از هر كدام را مشاهده و بررسي كنيد.

اگرچه اين گزارش با جزئيات كامل و بي نقص است اما اين گزارش در واقع سود ناخالص كسب و كار شما است و ليست هزينه ها و ديگر كسورات در آن لحاظ نشده است.

 

فصل پنجم: گزارش ريز سود و زيان فروش با كسر هزينه ها

براي مشاهده گزارش ريز فروش و سود هر فروش با كسر هزينه ها كافي است وارد آيتم 353 منوي اصلي شويد:

 

Title: گزارش سود فروش با کسر هزینه ها

 

Title: گزارش سود خالص هر فاکتور با احتساب هزینه ها

 

همان گونه كه در تصوير مشخص است اين گزارش علاوه بر نمايش ريز فروش و سود هر قلم، ريز هزينه هاي كسب و كار را نيز نشان داده و از سود ناخالص كسر مي كند تا سودي تقريبا خالص به ما ارائه دهد.

 

فصل ششم: محاسبه سريع سود هنگام ثبت فاكتور فروش

نحوه ثبت فاكتور در آموزش سطح 1 به طور كامل بيان شده است:

 

Title: ثبت فاکتور فروش

 

اما نرم افزار حسابداري اسكناس اين امكان را در اختيار شما قرار مي دهد كه در همان لحظه ثبت فاكتور فروش و قبل از ثبت نهايي فاكتور بتوانيد سود حاصل از فاكتور قابل ثبت را مشاهده نماييد. براي اين منظور كافي است در پنجره ثبت فاكتور كليد "F2" را بر روي كيبورد فشار دهيد و يا با راست كليك بر روي جدول اقلام فاكتور گزينه محاسبه سود كل سند را انتخاب نماييد تا سود حاصله از فاكتور در حال ثبت به صورت كوچك به شما نمايش داده شود:

 

Title: محاسبه سریع سود فاکتور در حین ثبت

 

Title: سود کل سند

 

همچنين همانطور كه در تصوير مشخص است مي توانيد با استفاده از كليد تركيبي "Ctrl+F2" و يا انتخاب گزينه "محاسبه سود گزينه هاي انتخاب شده" به جاي مشاهده سود كل فاكتور فقط سود اقلام مورد نظر خود را مشاهده نماييد.

 

فصل هفتم: گزارش آماري اجناس و سود حاصله از هر جنس

براي مشاهده گزارش آماري اجناس وارد آيتم 355 منوي اصلي شويد:

 

Title: گزارش پر سود ترین اجناس و کالاها

 

Title: گزارش آماری اجناس و کالاها

 

همانطور كه در تصوير مشخص است با استفاده از اين گزارش مي توانيد اطلاعات زيادي در مورد تك تك اجناس به دست بياوريد. به عنوان مثال مي توانيد موارد زير را در اين گزارش بررسي كنيد:

مقدار خريداري شده از هر كالا، مقدار فروخته شده از هر كالا، ميانگين قيمت خريد كالا، ميانگين قيمت فروش كالا، ميانگين سود به ازاي فروش هر قلم از اين جنس، كل سود حاصله از اين كالا تا كنون، ميانگين فروش كالا در ماه و...

همچنين با كليك بر روي هر ستون از گزارش مي توانيد گزارش را بر اساس همان ستون مرتب سازي كنيد. به عنوان مثال اگر بر روي ستون "مقدار فروخته شده" كليك كنيد، اجناس بر اساس ميزان فروش مرتب مي شوند و مي توانيد پر فروش ترين و كم فروش ترين اجناس را بررسي كنيد.

 

فصل هشتم: گزارش آماري مشتريان و سود حاصله از هر مشتري

براي مشاهده گزارش آماري مشتريان وارد آيتم 356 منوي اصلي شويد:

 

Title: گزارش آماری مشتریان

 

Title: گزارش پر سود ترین مشتریان

 

اين گزارش نيز اطلاعات خوبي از مشتريانمان در اختيار ما قرار مي دهد. اطلاعاتي نظير مانده حساب مشتريان، كل خريدي كه مشتري از ما داشته است، ميزان سود حاصله از اين مشتري تاكنون و...

در اينجا نيز با كليك بر روي هر ستون از گزارش مي توانيد گزارش را بر اساس همان ستون مرتب سازي كنيد. به عنوان مثال اگر بر روي ستون "در آمد كل از حساب" كليك كنيد، مشتريان بر اساس ميزان سوددهي كه براي شما داشته اند مرتب مي شوند و مي توانيد پر سودترين و كم سودترين مشتري را مشاهده نماييد.

 

 

 

برچسب ها:

گزارش سود و زيان , گزارش سود و زيان ماهيانه , گزارش سود و زيان در هر بازه زماني , گزارش سود فروش , گزارش سود و زيان و هزينه ها , محاسبه سود فاكتور , چه كنيم تا سود و زيان واقعي داشته باشيم , اهميت گزارش سود و زيان در حسابداري , محاسبه سريع سود و زيان در نرم افزار حسابداري , محاسبه سريع سود و زيان فاكتور فروش , گزارش سريع سود فاكتور , محاسبه سود حاصل از يك كالا , محاسبه سود حاصل از يك مشتري , گزارش سود حاصله از يك مشتري يا جنس , محاسبه سريع سود خالص در نرم افزار حسابداري , گزارش صورت سود و زيان , گزارش سود و زيان جامع و كامل , مفاهيم سود و زيان , رفع اشتباهات سود و زيان در نرم افزار حسابداري اسكناس , رفع مشكلات سود و زيان , محاسبه سود اقتصادي , گزارش صورتحساب سود و زيان , اهميت و ضرورت گزارش سود و زيان , گزارش ريز سود و زيان , گزارش سود و زيان كل , گزارش فروش و سود هر فروش , گزارش پر سود ترين اجناس , سود و زيان , گزارش پر فروش ترين كالا , گزارش بهترين مشتريان