نرم افزار حسابداري فروشگاهي و شركتي اسكناس

مشاهده امکانات و توضیحات نرم افزار اسکناس


نرم افزار حسابداري فروشگاهي و شركتي اسكناس

نرم افزار حسابداري فروشگاهي و شركتي اسكناس

بسم الله الرحمن الرحیم

آموزش سطح 1 نرم افزار حسابداری فروشگاهی، شرکتی اسکناس

 

فهرست مطالب

مقدمه

فصل اول: شروع به کار

فصل دوم: پنجره اصلی نرم افزار حسابداری اسکناس

فصل سوم: آموزش معرفی اجناس و خدمات

فصل چهارم: آموزش معرفی حساب ها

فصل پنجم: آموزش ثبت فاکتور خرید

فصل ششم: آموزش ثبت فاکتور فروش

فصل هفتم: آموزش عملیات دریافت و پرداخت، ثبت هزینه ها

فصل هشتم:  آموزش مشاهده حذف و ویرایش

فصل نهم: گزارشات پایه

فصل دهم: آموزش چاپ گزارشات

 

مقدمه

نظر به گسترش روز افزون دانش الکترونیک و نیاز های جدید جامعه تجاری به سیستم های دقیق نرم افزاری، جهت ایجاد محیطی امن، جلب اعتماد مشتری، مدیریت اطلاعات مالی، نظارت دقیق بر عملکرد کارکنان و... وجوب استفاده از نرم افزاری جامع و مطمئن با پشتیبانی قدرتمند برای تمامی اصناف و مشاغل انکار ناپذیر است.

شرکت نرم افزاری اسکناس با مهندسین مجرب اقدام به طراحی نرم افزار حسابداری فروشگاهی و شرکتی نموده است که با ظاهری ساده و قابل فهم تمام نیاز های شرکت های خدماتی، فروشگاه ها و تولیدی های کوچک را برطرف می سازد.

یکی از مهم ترین مزایای نرم افزار حسابداری اسکناس ساده و مفهوم بودن آن برای افراد غیر حسابدار است چون نرم افزار حسابداری اسکناس مخصوص افراد معمولی طراحی شده و در کنار دارا بودن امکانات بسیار حسابداری، صاحبان مشاغل گوناگون می توانند بدون داشتن دانش حسابداری به راحتی با مطالعه این آموزش از این نرم افزار به بهترین وجه استفاده کنند.

در این متن به آموزش بخش هایی از سیستم حسابداری که ضروری تر به نظر می رسند می پردازیم.

نکته: این آموزش مخصوص فروشگاه ها و شرکت های کوچک است برای شرکت ها یا فروشگاه های بزرگ باید آموزش سطح 2 را هم مطالعه کنید.

 

فصل اول: شروع به کار

توجه: اگر هنوز نرم افزار حسابداری اسکناس را نصب نکرده اید بهتر است ابتدا آموزش نصب نرم افزار اسکناس را مطالعه کنید.

پس از اجرای نرم افزار، پنجره ورود کاربران باز خواهد شد

برای ورود کافی است بر روی کاربر مدیر کلیک، رمز عبور پیشفرض (123) را وارد کرده و بر روی ورود کلیک کنید

پس از ورود به نرم افزار اسکناس پنجره "شروع به کار" را می بینید توجه کنید که این پنجره فقط در اولین ورود به نرم افزار باز می شود و برای راحتی شما عزیزان طراحی شده است

در این پنجره بر روی بعدی کلیک کنید تا صفحه زیر نمایان شود

مانند تصویر اطلاعات خود را با دقت وارد کنید. توجه کنید که "نوع کار و استفاده از نرم افزار" بسیار مهم است زیرا تمام تنظیمات نرم افزار بر اساس این انتخاب شما خواهد بود

پس از درج اطلاعات بر روی بعدی کلیک کنید

در صفحه بعد در صورتی که تیک گزینه "هنوز نرم افزار را خریداری نکرده ام!" را نزنید بعد از کلیک بر روی پایان وارد قسمت ثبت اطلاعات قفل نرم افزار می شوید و باید اطلاعات خرید خود را که از ما دریافت کردید وارد نمایید.

فصل دوم: پنجره اصلی نرم افزار حسابداری اسکناس

پس از انجام تنظیمات اولیه پنجره اصلی نرم افزار را مشاهده می کنید:

در سمت چپ پنجره اصلی دسترسی سریع به منو قرار دارد. بیشتر امکاناتی که شما برای حسابداری یک فروشگاه یا شرکت کوچک لازم دارید در این قسمت وجود دارد. بقیه آیتم ها که در این لیست وجود ندارند از منوی اصلی (ثبت، مشاهده، گزارشات و...) در دسترس خواهند بود.

در حقیقت میانبر آیتم های پر کاربرد منوی اصلی در قسمت "دسترسی سریع به منو" قرار دارد و شما می توانید با کلیک بر روی تنظیمات پایین، میانبرهای این قسمت را کم یا زیاد کنید...

نکته قابل توجه: هر کدام از منو های بالا با یک عدد شروع می شود (مثلا عدد منوی گزارشات 3 است) و وارد هر منو که بشوید، زیرمنو های آن نیز هر کدام عدد منحصری دارند. این اعداد به ما کمک می کنند که سریع بتوانیم وارد منوها شویم. به عنوان مثال برای ورود به منوی گزارشات علاوه بر استفاده از ماوس می توانید با فشردن عدد 3 بر روی کیبورد منو را باز کنید. در این آموزش در برخی موارد به جای بیان مسیر کامل از این اعداد استفاده شده است به عنوان مثال به جای بیان این مسیر : "از منوی "گزارشات" وارد زیر منوی "گزارش معاملات" شده و آیتم "گزارش فروش" را انتخاب کنید" فقط می گوییم وارد آیتم 323 منوی اصلی بشوید و شما می دانید اگر در فرم اصلی نرم افزار این عدد را روی کیبورد تایپ کنید وارد مسیر ذکر شده می شوید.

 

فصل سوم: آموزش معرفی اجناس و خدمات

قبل از هر کاری باید لیست اجناس موجود در فروشگاه یا خدمات شرکت را به نرم افزار حسابداری معرفی کنیم تا بعدا بتوانیم با استفاده از این اطلاعات، فاکتور خرید و فروش ثبت کنیم.

برای این کار وارد آیتم 70 منوی اصلی شوید (همانطور که گفته شد برای این کار باید در پنجره اصلی نرم افزار عدد 7 و سپس عدد 0 کیبورد را بزنید) و یا از منوی اطلاعات اولیه گزینه معرفی اجناس و خدمات را انتخاب کنید. اولین باری که وارد معرفی اجناس بشوید پنجره زیر باز می شود:

در این قسمت باید تعداد سطوح اجناس را انتخاب کنید. در معرفی اجناس یک سطحی امکان گروه بندی اجناس وجود ندارد. و در مدل 3 سطحی علاوه بر گروه بندی می توانید گروه ها را دسته بندی کنید

نمونه ثبت جنس به صورت سه سطحی: دسته:شلوار -- گروه:لی -- جنس:مدل 32

نمونه ثبت جنس به صورت دو سطحی: گروه:شلوار -- جنس:لی مدل 32 یا گروه:شلوار لی -- جنس: مدل 32

نمونه ثبت جنس به صورت یک سطحی:جنس: شلوار لی مدل 32

مدل دو سطحی معمولا بیشترین طرفدار را دارد پس در این آموزش دو سطحی را انتخاب می کنیم.

پس از انتخاب تعداد سطوح وارد پنجره معرفی اجناس می شویم:

این پنجره شامل دو قسمت گروه ها و اجناس می باشد پس ابتدا گروه های اجناس را وارد کرده و سپس برای هر گروه اجناس مربوط را وارد می کنیم

برای افزودن یک گروه در قسمت بالا سمت چپ اطلاعات گروه را وارد کرده (نام گروه، نوع، حداقل موجودی، سریال دار) و سپس بر روی افزودن کلیک می کنیم

نوع: نوع گروه می تواند فروشگاهی یا خدماتی باشد.

حداقل موجودی: در صورتی که برای گروه حداقل موجودی تعریف کنیم هر کدام از اجناس درون گروه که موجودی آنها در انبار کمتر از حداقل تعریف شده بشود نرم افزار حسابداری اسکناس به ما هشدار می دهد تا نسبت به خرید جنس مورد نظر اقدام نماییم. توجه کنید که حداقل موجودی برای جنس از نوع خدماتی معنایی ندارد.

سریال دار: این گزینه مخصوص اصنافی است که اجناس سریال دار خرید و فروش می کنند مانند صنف تلفن همراه، رایانه و... در صورتی که تیک گزینه سریال دار را بزنید هنگام خرید و فروش اجناس این گروه می توانید به ازای هر جنس شماره سریال آن را وارد کنید (دستی یا با بارکدخوان)، و می توانید بعدا شماره سریال ها را جستجو کنید و یا سرگذشت یک جنس خاص را با استفاده از سریالش بررسی کنید. این کار به شما خیلی کمک می کند به عنوان مثال اگر شما کالایی بفروشید و مشتری کالای مشابه دیگری را برای مرجوع نزد شما بیاورد از روی شماره سریال متوجه خواهید شد.

برای ویرایش اطلاعات یک گروه، ابتدا گروه مورد نظر را از لیست انتخاب می کنیم، سپس اطلاعات آن را تغییر داده و در نهایت بر روی ویرایش گروه کلیک می کنیم

بعد از ورود گروه های دلخواه باید اجناس هر گروه را وارد کنیم.

برای ورود اجناس، ابتدا گروه مورد نظر را انتخاب می کنیم سپس در قسمت پایین اطلاعات جنس مورد نظر را وارد کرده و بر روی افزودن کلیک می کنیم.

اطلاعات ضروری که برای اجناس بهتر است حتما وارد کنید: نام، قیمت خرید، قیمت فروش، موجودی

تعداد در کارتن: برخی مشاغل مانند بنک داران اجناس را علاوه بر تک تک به صورت کارتنی هم خرید و فروش می کنند این گزینه نرم افزار اسکناس برای حسابداری این اصناف مفید است.

حداقل موجودی: مانند حداقل موجودی گروه است، اگر برای گروه حداقل موجودی تعریف کردید نیازی نیست برای تک تک اجناس آن گروه حداقل موجودی تعریف کنید.

نوع جنس: در گروه های فرشگاهی می توانیم یک جنس خدماتی اضافه کنیم ولی در گروه های خدماتی نمی توانیم جنس فروشگاهی اضافه کنیم.

موجودی: موجودی اولیه جنس مورد نظر را باید در این قسمت وارد کنیم. توجه کنید که موجودی برای نوع خدماتی معنایی ندارد.

موجودی اولیه چیست؟

در تمامی نرم افزار های حسابداری فروشگاهی استاندارد روش صحیح این است که موجودی اجناس بر اساس فاکتور های خرید و فروش مشخص شود یعنی به ازای ثبت هر فاکتور خرید موجودی کالا زیاد و به ازای ثبت فاکتور فروش موجودی کالا کم شود. ولی وقتی تازه شروع به کار با نرم افزار حسابداری می کنیم اجناس زیادی در فروشگاه داریم که ممکن است از هر کسی خریده باشیم و نخواهیم فاکتور های خرید و فروش قدیمی را ثبت کنیم. اینجا مفهوم موجودی اولیه نمایان می شود برای ثبت موجودی اول دوره اجناس نیازی به ثبت فاکتور خرید نیست و می توانیم هنگام معرفی جنس موجودی اولیه آن را وارد کنیم.

نکته مهم: توجه کنید که ثبت موجودی اجناس فقط باید اول دوره صورت بگیرد و پس از آن دیگر هیچگاه نیازی به تغییر موجودی نیست بلکه موجودی باید به وسیله ثبت فاکتور خرید و فروش تغییر کند.

برای ویرایش اطلاعات یک جنس، ابتدا جنس مورد نظر را از لیست انتخاب می کنیم، سپس اطلاعات آن را تغییر داده و در نهایت بر روی ویرایش جنس کلیک می کنیم.

تبریک، شما موفق شدید اجناس خود را به نرم افزار مدیریت مالی و حسابداری اسکناس معرفی کنید.

 

فصل چهارم: آموزش معرفی حساب ها

بعد از معرفی اجناس و خدمات نوبت به معرفی حساب ها می رسد تا هر زمان خواستیم بتوانیم برای هر حسابی فاکتور خرید و فروش یا دریافت و پرداخت ثبت کنیم.

معرفی حساب شامل معرفی اشخاص (همکاران، مشتریان و...)، معرفی بانک ها، معرفی هزینه ها (اجاره، قبوض و...)، معرفی کارمند ها و... می باشد.

همانطور که متوجه شدید ما حتی به هزینه ها به چشم حساب نگاه می کنیم.

برای معرفی حساب ها وارد آیتم 71 منوی اصلی شوید (همانطور که گفته شد برای این کار باید در پنجره اصلی نرم افزار عدد 7 و سپس عدد 1 کیبورد را بزنید) و یا از منوی اطلاعات اولیه گزینه معرفی حساب را انتخاب کنید. تا پنجره زیر نمایان گردد:

 

گروه های حساب از قبل تعریف شدند که برخی از آنها را توضیح می دهیم:

اشخاص: در این گروه حساب اشخاص را وارد می کنیم اشخاصی مانند همکاران، مشتریان و...

بانک ها: در این گروه بانک هایی که در آنها حساب داریم را وارد می کنیم.

کارمند ها: در صورت دلخواه افرادی که از ما دستمزد دریافت می کنند را در این گروه وارد می کنیم مانند کارمند ها، کارگر ها، ویزیتور ها، بازاریاب ها و...

هزینه ها: حساب های هزینه خود را در این گروه وارد می کنیم هزینه هایی مانند قبوض خدماتی، اجاره و...

 

برای معرفی یک حساب ابتدا گروه حساب را انتخاب می کنیم سپس در قسمت پایین نام و مانده حساب را وارد کرده و بر روی افزودن کلیک می کنیم.

توجه کنید که مانده حساب هم مانند موجودی اولیه جنس است یعنی فقط مانده حساب اولیه را هنگام معرفی حساب مشخص می کنیم و از آن به بعد روش درست این است که با زدن فاکتور و سند، مانده حساب به صورت خودکار کم یا زیاد شود.

برای ویرایش اطلاعات یک حساب، ابتدا حساب مورد نظر را از لیست انتخاب می کنیم، سپس اطلاعات آن را تغییر داده و در نهایت بر روی ویرایش حساب کلیک می کنیم

در صورتی که تمایل داشتید اطلاعات تکمیلی برای هر حساب وارد کنید (مانند شماره تلفن، آدرس، شغل و...) روی حساب مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه "مشاهده و ویرایش اطلاعات حساب" را انتخاب کنید:

پس از انتخاب گزینه ذکر شده پنجره زیر باز خواهد شد:

در این پنجره اطلاعات کامل حساب را وارد کنید و سپس بر روی "ثبت" کلیک کنید.

نکته 1: توجه کنید که هنگام افزودن حساب برای اشخاص، بانک ها و کارمند ها حتما مانده بدهکاری یا بستانکاری را وارد کنید مثلا اگر شخصی 500 هزار تومن از ما طلب دارد بعد از نوشتن نامش وضعیت را بر روی بستانکار تنظیم کرده و در قسمت مانده حساب 5،000،000 تایپ می کنیم سپس بر روی افزودن حساب کلیک می کنیم. یا اگر در بانک ملی حساب داریم از لیست گروه ها گزینه بانک ها را انتخاب می کنیم سپس در قسمت نام "ملی" می نویسیم، وضعیت را بر روی بدهکار قرار داده و در قسمت مانده حساب، موجودی حسابمان را وارد می کنیم.

نکته 2: بهتر است اولین حسابی که در گروه اشخاص اضافه می کنیم حسابی به نام "مشتری متفرقه" باشد تا بتوانیم به سادگی برای مشتریانی که نزد ما حساب ندارند در این حساب فاکتور ثبت کنیم.

نکته 3: بانک ها معمولا همیشه به ما بدهکار هستند چون همیشه در حسابمان پول داریم.

 

تبریک، شما موفق شدید طرف حساب های خود را به نرم افزار حسابداری و مدیریت مالی اسکناس به آسانی معرفی کنید.

 

فصل پنجم: آموزش ثبت فاکتور خرید

در این فصل له آموزش ثبت فاکتور خرید در نرم افزار حسابداری اسکناس می پردازیم.

برای اجناسی که خریداری می کنیم باید فاکتور خرید ثبت کنیم زیرا با ثبت فاکتور خرید اولا: موجودی جنس در نرم افزار افزایش می یابد، دوما: مانده حسابمان با شخص فروشنده نسبت به فاکتور ثبت شده تغییر می کند، سوما: قیمت خرید جنس مشخص می گردد و خیلی موارد دیگر...

پس ثبت فاکتور خرید برای داشتن گزارشات دقیق و محاسبه سود زیان درست بسیار ضروری است همانقدر که ثبت فاکتور فروش ضروری است.

برای ثبت فاکتور خرید وارد آیتم 1+1 از منوی اصلی بشوید یعنی روی کیبورد کلید های 1 سپس + سپس 1 را تایپ کنید (همچنین می توانید به جای 1+1 فقط +1 را تایپ کنید یعنی 1 اول را حذف کنید).

همانطور که در تصویر مشاهده می کنید همه حساب هایی که در معرفی حساب ها ثبت کردیم و همه اجناسی که در معرفی اجناس ثبت کردیم در قسمت فاکتور خرید لیست شده اند.

ابتدا باید مشخص کنیم که تمایل به ثبت فاکتور خرید در کدام حساب را داریم برای این کار در قسمت زرد رنگ قسمتی از نام حساب مورد نظر را تایپ می کنیم تا جستجو شود و برای انتخاب یا با ماوس بر روی حساب مورد نظر دابل کلیک می کنیم و یا با استفاده از دکمه های بالا و پایین کیبورد و زدن کلید Enter وارد حساب می شویم (بهتر است در قسمت ثبت فاکتور خرید یا فروش فقط با کیبورد کار کنیم تا سرعت انجام عملیات بیشتر شود).

بعد از انتخاب حساب بقیه کار در قسمت سمت راست ثبت فاکتور انجام می گیرد.

برای ثبت خرید یک جنس ابتدا در صورت دلخواه قسمتی نامش را در قسمت زرد رنگ تایپ می کنیم تا جستجو شود سپس از لیست یا با کیبورد یا با دابل کلیک ماوس انتخابش می کنیم تا پنجره زیر باز شود:

توجه: همانطور که در تصویر مشاهده می کنید در سمت راست اطلاعاتی در مورد این جنس نمایش داده می شود مانند موجودی جنس، تاریخ و قیمت آخرین خریدی که داشتیم، تاریخ و قیمت آخرین فروشی که داشتیم و تاری و قیمت آخرید خرید یا فروشی که از این شخص داشتیم. این اطلاعات می توانند به ما کمک زیادی بکنند.

در این پنجره مقدار (یا تعداد) جنس خریداری شده را وارد کرده و اینتر می زنیم، سپس قیمت واحد را وارد کرده و اینتر می زنیم، قیمت کل محاسبه شده و در قسمت مربوطه نمایش داده می شود اگر همه چیز درست بود برای بار سوم اینتر می زنیم تا این پنجره بسته شود و یک ردیف به جدول ثبت فاکتور افزوده گردد. به همین صورت می توانیم هر تعداد که لازم است جنس به فاکتور خرید اضافه کنیم:

پس از پایان ثبت اقلام خریداری شده نوبت به پرداخت هزینه آنها می رسد. البته اگر هزینه ای بابت فاکتور پرداخت نکرده ایم می توانیم بر روی ثبت فاکتور کلیک کرده (با F5 بزنیم) تا فاکتور ثبت گردد. در این صورت بابت این اقلام خریداری شده صاحب حساب از ما بستانکار می شود و هر زمان که به او وجهی پرداخت کردیم همان موقع پرداختمان را ثبت می کنیم.

حال فرض کنید که می خواهیم مقداری از مبلغ فاکتور را پرداخت کنیم.

اگر به شخص وجه نقد پرداخت کردیم بر روی "پرداخت نقد" کلیک می کنیم تا پنجره زیر نمایان گردد:

در صورت تمایل مانند تصویر توضیحاتی نوشته و بعد مبلغ را وارد کرده و اینتر می زنیم

اگر بابت این اجناس چک پرداخت کرده ایم باید بر روی "پرداخت چک" کلیک کنیم. بعد از کلیک بر روی پرداخت چک دو گزینه باز می شود که باید یکی را انتخاب کنیم:

اگر از دسته چک خودمان چک دادیم باید گزینه اول و اگر چک هایی که قبلا از مشتریانمان گرفتیم را خرج کردیم باید گزینه دوم را بزنیم، در اینجا ما گزینه اول را انتخاب می کنیم تا پنجره زیر نمایان گردد

به ترتیب شماره چک، بانک، تاریخ چک و مبلغ چک را وارد کرده و اینتر می زنیم تا چک پرداختی نیز ثبت شود.

اگر برای اجناس خریداری شده کارت کشیده بودیم روی گزینه "حواله از" کلیک می کنیم تا پنجره زیر باز شود:

ابتدا از لیست حساب ها بانک مورد نظر را انتخاب می کنیم سپس اینتر زده، مبلغ را تایپ کرده و دوباره اینتر می زنیم.

اگر مراحل بالا را رفته باشید جدول ثبت به این شکل در خواهد آمد:

همانطور که می بینید به ازای هر عملیات ما یک ردیف به جدول اضافه شده است.

حال اگر به قسمت پایینی پنجره ثبت فاکتور خرید دقت کنید یک سری اطلاعات می بینید مانند مانده قبل، مانده سند، مانده نهایی و...

مانده قبل بیانگر آن است که تا قبل از ثبت این فاکتور، مانده این حساب با ما چقدر بوده است.

مانده سند به ما نشان می دهد که اگر مانده قبل در نظر گرفته نشود با احتساب موارد این فاکتور مانده این حساب با ما چقدر است.

و مانده نهایی همانطور که از اسمش مشخص است حاصل جمع مانده قبل و مانده سند است.

در نهایت برای ذخیره فاکتور خرید بر روی "ثبت فاکتور" کلیک می کنیم و یا دکمه F5 کیبورد را می زنیم تا فاکتور خرید ما در نرم افزار حسابداری اسکناس ثبت نهایی شود.

پس از ثبت نهایی فاکتور، پنجره زیر ظاهر می گردد:

هر فاکتور خرید یا فروش پس از ثبت یک شماره منحصر به فرد دارد که از آن شماره می توان در هر زمان برای مراجعه سریع به سند مورد نظر اقدام کرد. به عنوان مثال ویرایش یا حذف یک سند با در دست داشتن شماره سند راحت تر صورت می گیرد.

در این پنجره علاوه بر مشاهده شماره سند می توان فاکتور مورد نظر را چاپ کرد که البته فاکتور خرید معمولا نیازی به چاپ ندارد و بیشتر از قسمت چاپ برای فاکتور فروش استفاده می شود.

تبریک، شما موفق شدید فاکتور خرید خود را دز نرم افزار حسابداری و مدیریت مالی اسکناس به راحتی ثبت کنید.

 

فصل ششم: آموزش ثبت فاکتور فروش

برای ثبت فاکتور فروش وارد آیتم 1-1 از منوی اصلی بشوید یعنی روی کیبورد کلید های 1 سپس - سپس 1 را تایپ کنید (همچنین می توانید به جای 1-1 فقط -1 را تایپ کنید یعنی 1 اول را حذف کنید).

از آنجایی که در نرم افزار حسابداری و مدیریت مالی اسکناس ثبت فاکتور فروش و خرید تقریبا شبیه هم هستند این بخش نیازی به آموزش ندارد.

نکته: فقط این نکته خالی از لطف نیست که در قسمت بالا سمت راست اگر گزینه "فروش" را به "فروش نقدی" تغییر دهیم دیگر نیازی نیست بعد از هر فروش، دریافت نقد آن را ثبت کنیم بلکه نرم افزار به طور خودکار در انتهای فاکتور کل مبلغ فاکتور را دریافت نقد ثبت می کند و مانده سند به صورت خودکار صفر می شود.

 

فصل هفتم: آموزش عملیات دریافت و پرداخت، ثبت هزینه ها

عملیات دریافت و پرداخت به معنی دریافت یا پرداخت وجه نقد، چک یا حواله است که در همان ثبت فاکتور امکانش وجود دارد. اما گاهی پیش می آید که نیازی به ثبت فاکتور نداریم و فقط می خواهیم پرداخت یا دریافت ثبت کنیم مثلا فرض کنید از شخصی قبلا مقداری جنس خریداری کرده اید و فاکتور خریدش را ثبت کرده اید، اکنون وجه آن را پرداخت کرده اید و می خواهید پرداخت وجه را ثبت کنید!

برای ثبت عملیات پرداخت (مانند پرداخت نقد، چک، حواله و...) کافی است در پنجره اصلی نرم افزار حسابداری اسکناس دکمه "-" را روی کیبورد بزنید تا لیست عملیات پرداخت باز شود:

حال در صورتی که تمایل به پرداخت وجه نقد دارید عدد 2 را تایپ کنید تا پنجره زیر باز گردد:

در پنجره پرداخت وجه نقد ابتدا حساب مورد نظر را انتخاب کرده سپس در صورت دلخواه توضیحاتی نوشته و مبلغ را وارد می کنیم و در پایان برای ثبت Enter یا F5 را می زنیم.

پرداخت چک و ثبت حواله هم به همین صورت قابل انجام است.

برای انجام عملیات دریافت نیز فقط کافی است در پنجره اصلی نرم افزار حسابداری اسکناس "+" را تایپ کنید تا لیست عملیات دریافت نمایان شود:

سپس هر نوع عملیات را که مایل بودید عدد کنارش را تایپ کرده و بقیه راه را ادامه دهید...

ثبت هزینه ها نیز دقیقا یک نوع عملیات پرداخت محسوب می شود مثلا برای ثبت هزینه اجاره مغازه باید برای حساب اجاره مغازه یک سند پرداخت ثبت کنید. یعنی مثلا اگر بابت اجاره مغازه چک پرداخت کردید باید در پنجره اصلی نرم افزار – را زده سپس 3 را بزنید (-3) تا وارد پنجره پرداخت چک شوید سپس وارد حساب اجاره مغازه شده و اطلاعات چک پرداختی را پر کنید.

نکته: علامت – و + و اعداد کنار منو ها مانند ثبت فاکتور و دریافت و پرداخت، جهت سرعت بخشیدن به کار شما است زیرا به عنوان مثال پس از چند بار ثبت فاکتور فروش، -1 در ذهن شما نقش می بندد و هر زمان بخواهید فاکتور فروش ثبت کنید ناخودآگاه دستتان -1 را تایپ می کند.

 

فصل هشتم: آموزش مشاهده حذف و ویرایش

هر زمان متوجه شدید سندی را اشتباه وارد کردید می توانید نسبت به ویرایش یا حذف آن سند اقدام نمایید.

توجه: در اصطلاح حسابداری به هر نوع عملیاتی مانند خرید، فروش، دریافت و پرداخت سند گفته می شود.

در نرم افزار اسکناس برای حذف سند وارد آیتم 20 منوی اصلی شوید، سپس شماره سند را تایپ کرده و اینتر بزنید تا سند نشان داده شود:

برای ویرایش یا حذف هر کدام از گزینه های سند می توانید بر روی گزینه مورد نظر راست کلیک کرده و گزینه ویرایش یا حذف را انتخاب کنید:

همچنین می توانید برای ویرایش از Enter و برای حذف از F11 استفاده کنید.

در صورتی که شماره سند را نمی دانستید می توانید با زدن کلید F6 همه اسناد را به ترتیب ثبت مشاهده کنید و سند مورد نظر را پیدا کنید. بعد از زدن کلید F6 باید یک بازه تاریخ وارد کنید تا نرم افزار سند های آن تاریخ را نشان دهد می توانید بر روی از ابتدا تا انتها کلیک کنید تا همه اسناد نشان داده شود.

در این پنجره روی هر سند که F2 را بزنید وارد پنجره مشاهده و ویرایش سند می شوید. همچنین از همین جا هم می توانید هر ریز سندی را که مایل بودید ویرایش یا حذف کنید فقط کافی است از جدول پایین روی گزینه مورد نظر راست کلیک کرده و حذف یا ویرایش را انتخاب کنید:

 

فصل نهم: گزارشات پایه

در این فصل برخی گزارشات اصلی و پایه ای نرم افزار اسکناس را معرفی کرده و در مورد هر کدام توضیح مختصری می دهیم.

1. گزارش موجودی و گردش نقدی صندوق در نرم افزار اسکناس

گزارش موجودی صندوق یکی از پر کاربرد ترین گزارشات شما خواهد بود زیرا در پایان هر روز باید با استفاده از این گزارش، موجودی صندوق خود را بررسی کنید. در این گزارش تمام ورودی و خروجی های نقدی از صندوق شما نمایش داده می شود.

برای مراجعه به گزارش موجودی صندوق وارد آیتم 300 منوی اصلی شوید تا پنجره زیر نمایان گردد:

این پنجره قبل از ورود به اکثر گزارشات نرم افزار اسکناس ظاهر می گردد. در این پنجره می توان تاریخ شروع و پایان گزارش را مشخص کرد تا گزارش مورد نظر فقد در همان بازه تاریخی نمایش داده شود. تاریخ شروع و تاریخ پایان گزارش را می توان به صورت دستی وارد کرد و یا بر روی گزینه های پیش فرض کلیک کرد.

بعد از ورود یا انتخاب بازه تاریخی، گزارش موجودی صندوق نمایش داده می شود:

گزارش موجودی و گردش نقدی صندوق یکی از ساده ترین گزارشات نرم افزار حسابداری اسکناس است. این گزارش فقط نشان می دهد به ازای اسناد و فاکتور هایی که ثبت کردید در هر تاریخ چقدر وجه نقد (پول) دریافت کردید و چقدر پرداخت کردید و در نهایت چقدر باید وجه نقد داشته باشید.

نکته: توجه کنید که برای داشتن گزارشاتی دقیق و کاربردی باید تمام عملیات ریز و درشت خود را در نرم افزار حسابداری اسکناس ثبت کنید به عنوان مثال حتی اگر هزار تومان صدقه دادید باید عملیات پرداخت وجه نقد را ثبت کنید تا گزارش موجودی صندوقتان صحیح و دقیق باشد

2. گزارش موجودی بانک ها در نرم افزار حسابداری اسکناس

گزارش موجودی بانک شبیه گزارش موجودی صندوق است با این تفاوت که به جای نمایش ورودی خروجی های صندوق، ورودی و خروجی های بانک ها را نمایش می دهد. همیشه باید موجودی بانک که در نرم افزار نشان داده می شود با موجودی حقیقی حساب بانکی شما یکی باشد وگرنه یک یا چند سند ثبت نشده یا صحیح ثبت نشده اند.

برای مراجعه به گزارش موجودی بانک در وارد آیتم 302 منوی اصلی شوید تا پنجره زیر باز شود:

در جدول بالا لیست بانک های ما نشان داده می شود. تمایل به مشاهده گزارش هر کدام از بانک ها که داشتیم بر روی همان بانک اینتر می زنیم (یا دابل کلیک می کنیم) تا پنجره بازه تاریخی باز شود. بعد از انتخاب بازه تاریخی (مانند گزارش صندوق) ریز ورودی و خروجی های بانک در جدول پایین نمایش داده می شود.

3. موجودی و گردش اجناس در انبار ها

برای مشاهده این گزارش وارد آیتم 3032 منوی اصلی شوید.

در این گزارش در جدول بالا لیست گروه اجناس قرار دارد که موجودی و ارزش ریالی هر گروه جنس نشان داده می شود:

بر روی هر گروه که Enter بزنید اجناس همان گروه در جدول پایین لیست می شوند و موجودی و ارزش ریالی هر جنس نمایش داده می شود.

همچنین با اینتر بر روی هر جنس لیست ورودی و خروجی های همان جنس نشان داده می شود.

 

4. تراز آزمایشی چهار ستونی

تراز گزارشی است که حسابداران به آن علاقه زیادی دارند. در حسابداری کلاسیک تراز آزمایشی برای بررسی برابری جمع مانده های بدهکار و بستانکار حساب های دفتر کل با هم استفاده می شود.

اما تراز آزمایش برای افراد معمولی هم قابل استفاده است و گزارش بسیار خوبی است.در تعریف عامیانه تراز آزمایشی باید بگوییم تراز آزمایشی یک گزارش کلی است که همه چیز را نشان می دهد.

یعنی اگر می خواهید گزارش صندوق، بانک، اجناس انبار، چک، مانده حساب بدهکاران و بستانکاران، هزینه ها، حقوق کارمندان، خرید، فروش، تخفیفات، اصلاحات و... را در یک گزارش مشاهده کنید آن گزارش، تراز آزمایشی است.

برای مشاهده تراز آزمایشی 4 ستونی کافی است وارد آیتم 371 منوی اصلی شوید تا پنجره زیر نمایان گردد:

تراز آزمایشی را می توانید برای تاریخ های مختلف مشاهده کنید، برای این کار کافی است که تاریخ را در بالا تایپ کرده و اینتر بزنید.

 

گزارشات زیادی در نرم افزار مدیریت مالی اسکناس وجود دارد که تمامی آنها مانند گزارشاتی که در بالا گفته شد به آسانی قابل درک هستند و لزومی به توضیح بیشتر ندارد.

بهتر است منوی گزارشات (منوی شماره 3) در پنجره اصلی نرم افزار را باز کرده و به ترتیب تمامی گزارشات موجود در آن را امتحان کنید تا با همه آنها آشنا شوید.

فقط توجه کنید که برخی گزارشات ممکن است در نسخه خریداری شده شما موجود نباشد.

 

 

فصل دهم: آموزش چاپ گزارشات

در نرم افزار حسابداری اسکناس به راحتی می توان از هر گزارش نسخه چاپی تهیه نمود فقط برای این کار حتما باید نرم افزار Microsoft Office Word نسخه 2007 به بالا بر روی سیستم شما نصب باشد.

برای چاپ گزارشات کافی است بر روی جدول گزارش دکمه Alt+W را بزنید به عنوان مثال در گزارش موجودی اجناس Alt+W را بزنید تا پنجره زیر باز گردد:

در این فرم در صورت دلخواه تعداد نسخه چاپی را تغییر داده و در نهایت اینتر بزنید تا گزارش چاپ شود.

در صورتی که اولین بار است که این گزارش را چاپ می کنید قبل از چاپ، پنجره زیر باز خواهد شد:

در این پنجره می توانید مشخص کنید که چه ستون هایی چاپ شود و چه ستون هایی چاپ نشود. هر ستون را که مایل بودید در گزارش چاپی وجود داشته باشد تیک گزینه چاپ را برای آن ستون بزنید. و در آخر بر روی تایید کلیک کنید یا Ctrl+Enter را بزنید تا چاپ گزارش شروع شود.

تبریک، شما مطالب سطح 1 حسابداری را فرا گرفتید.

توجه کنید که این آموزش برای فروشگاه ها یا شرکت های کوچک و ساده مفید است و بسیاری از مطالب در آن ذکر نشده است.

برچسب ها:

آموزش نرم افزار حسابداري و مديريت مالي اسكناس , نرم افزار حسابداري , نرم افزار فروشگاهي , نرم افزار خدماتي , نرم افزار شركتي , شروع به كار حسابداري , معرفي اجناس , معرفي خدمات , معرفي حساب ها , ثبت فاكتور خريد , ثبت فاكتور فروش , دريافت و پرداخت , مديريت هزينه ها , مديريت چك و بانك , گزارشات پايه , گزارشات حسابداري , چاپ گزارشات , حسابداري موبايل , حسابداري تلفن همراه